پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
  • language
  • language
  • ورود/عضویت

کنترل Helicoverpa (Heliothis) armigera با استفاده از روش نابارور سازی (SIT)

مزرعه‌ای صنعتی که در حوزه تولید پسته فعالیت گسترده‌ای دارد، با یک مشکل جدی مواجه می شود. کرم هلیوتیس در باغ پسته این شرکت گسترش‌یافته است. این کرم از پوست میوه تازه پسته تغذیه و با ایجاد سوراخ در مغز پسته، آسیبی جدی به محصول این شرکت وارد می‌کند.
این کرم دارای زادوولد گسترده و توانایی جابجایی بالاست و با شرایط آب و هوایی متفاوت سازگار می‌شود. مشکل بزرگ‌تر اینکه این کرم در برابر بسیاری از سموم متداول و مورد استفاده در باغ‌های پسته مقاوم شده است.
این شرکت در جستجوی بهترین راه‌حل برای حل این مشکل، با شبکه خدمات نوآوری بومرنگ ارتباط برقرار و طرح مسئله می کند. مدیران این شرکت از بومرنگ می‌خواهند تا راه‌حل مؤثر، کم‌هزینه و دارای کمترین خسارت‌های زیست‌محیطی را به آن‌ها معرفی نماید.
بومرنگ به اتکای شبکه بزرگ متخصصین، به‌سرعت تیمی توانمند را شناسایی می کند که در صنعتی کاملاً متفاوت و در حوزه فناوری‌های پیشرفته پرتو گاما فعالیت می‌کرد. با کمک بومرنگ این تیم موفق می شود در بازه زمانی کوتاهی راه‌حل خود را ارائه و پس از تائید شرکت متقاضی، طرح پیشنهادی خود را با موفقیت اجرا نماید.
در این طرح با استفاده از پرتو گاما، کرم‌ها عقیم می‌شوند و از این طریق از زادوولد گسترده کرم‌ها پیشگیری می‌شود. این روش ضمن جلوگیری از تخریب محصول، کمترین آسیب‌های زیست‌ محیطی را در پی داشته است. لازم به ذکر است که این روش نوین را می‌توان به‌راحتی برای محافظت از محصولاتی همچون پنبه، نخود، نخودفرنگی، گوجه فرنگی، یونجه، توتون و ذرت نیز مورد استفاده قرار داد.
شبکه خدمات نوآوری بومرنگ مفتخر است که با تکیه بر دانش و تجربه خود در حوزه نوآوری، زمینه‌ساز همکاری تیم فناوری و شرکت صنعتی مربوطه در حوزه تولید پسته بوده و نه‌تنها به حل مشکل متقاضی کمک کرده، بلکه زمینه بومی سازی این دانش پیشرفته را در کشور فراهم کرده است.