پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 • language
 • language
 • ورود/عضویت

ایجاد ویژگی رنگ ناپذیری برای آویز قطعات در کوره های رنگ

ایجاد ویژگی رنگ ناپذیری برای آویز قطعات در کوره های رنگ

 • شماره درخواست: RFP169812131
 • تاریخ اعلام: 1398/12/19
 • تاریخ انقضا: 1399/02/05

فرصت ها:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌ مذاکره خواهد بود.

میزان سرمایه گذاری:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌ مذاکره خواهد بود.

برنامه زمان بندی:

تماس جهت اطلاعات بیشتر:

۰۲۱۸۸۳۹۸۵۶۳ – ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۴۳

پست الکترونیک:

Proposal@boomerangtt.com

پیشینه مساله :

رنگ پودری الکترواستاتیک به دلیل عدم وجود حلال، آلودگی کم، دوام و پایداری بالا در صنعت امروز به‌طور وسیعی استفاده می‌شود. کم بودن ضایعات و دورریز هنگام فرایند تولید و مصرف، عاری بودن از فلزات سنگین و غیر سمی بودن این محصولات از دیگر دلایلی هستند که رنگ پودری را ازنظر زیست‌محیطی به‌عنوان یک پوشش برتر معرفی می‌کند و این امر موجب شده است تا استفاده از رنگ پودری الکترواستاتیک به‌عنوان یک روش رنگ‌کاری در سال‌های اخیر به‌طور چشمگیری رشد کند. علاوه بر مزایای زیست‌محیطی رنگ پودری، مزایای فنی آن‌ سبب گرایش زیادی به مصرف این نوع پوشش رنگ در صنایع شده است. از دیگر ویژگی‌های رنگ پودری الکترواستاتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • برای سطوح خاص و با خواص ویژه امروزه دامنه گسترده‌ای از انواع رنگ پودری قابل طراحی و ساخت است و در دسترس مصرف‌کنندگان قرار دارد. به‌گونه‌ای که کلیه نیازهای مصرف‌کنندگان اعم از سختی، میزان براق بودن، مقاومت در برابر خوردگی، لبه پوشی خوب، همگونی سطح و ... تأمین‌شده است.
 • ازآنجایی‌که پوشش‌های رنگ پودری حاوی حلال نیستند، به میزان قابل‌توجهی از احتمال آتش‌سوزی کاسته می‌شود.
 • از مقاومت فیزیکی بالایی برخوردار است و قطعات پس از رنگ شدن، قابل پرس می‌باشند.
 • در مقابل تغییرات فیزیکی و شیمیایی این رنگ‌ها عمر بیشتری نسبت به رنگ‌های مایع دارند.
 • رنگ بر روی تمام قطعه ضخامت یکنواخت دارد.
رنگ‌کاری قطعات صنعتی توسط رنگ پودری الکترواستاتیک، با باردار کردن این قطعات انجام می‌شود، بدین‌صورت که رنگ دارای بار مثبت و قطعه دارای بار منفی می‌شود و باعث می‌شود که رنگ به قطعه بچسبد. درواقع ذرات جامد با اندازه بسیار کوچک و دارای بار مغناطیسی، توسط تفنگ‌های مخصوصی بر روی سطح موردنظر پاشش می‌شوند. وجود بار مغناطیسی منجر می‌شود که رنگ به‌صورت یکپارچه روی سطوح می‌نشینند. سپس قطعه برای پخت، رنگ وارد کوره حرارتی می‌شود و در دمای بالای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد و مدت‌زمان ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پخته می‌شود. یکی از موارد مهم در پاشش رنگ، ارت نمودن صحیح قطعه است که در صورت قطع/ضعیف بودن اتصال، موجب افزایش مصرف، نچسبیدن پودر به سطح و جرقه زدن می‌شود.  

تصویر 1: روش رنگ‌پاشی پودری الکترواستاتیک در صنعت

شرح مساله :

فرآیند اعمال رنگ در شرکت متقاضی به این صورت است که قبل از پاشش ذرات رنگ، قطعات در وان شستشو با فسفات آهن پوشش داده و دارای بار منفی می‌شوند. در هنگام پاشش ذرات رنگ، پس از عبور رنگ‌دانه‌های پودری از نازل (تفنگ رنگ‌آمیزی پودر) تحت ولتاژ بالا، این ذرات دارای بار مثبت می‌شوند. در ادامه از یک لوله به کمک فشار باد عبور داده و با فشار مناسب، رنگ مربوطه بر روی قطعه مورد نظر پاشیده می‌شود. درنتیجه ذرات با بار مثبت به قطعات با بار منفی می‌چسبند. در این حالت، آویز قطعات به دلیل در تماس بودن با قطعه باید خنثی باشد تا رنگ به قطعه بچسبد (شرکت متقاضی با علم به این موضوع از یک چاه ارت بسیار قوی استفاده می‌کند).

تصویر 2: شماتیک روش رنگ‌پاشی پودری الکترواستاتیک

از سوی دیگر آویز قطعه (هنگر) باید تمیز باشد تا مقاومت کمی در برابر زمین ایجاد کند و درواقع رسانای الکتریکی باشد. در حال حاضر به دلیل اینکه پس از اعمال رنگ به قطعه، آویز قطعه نیز آغشته به رنگ می‌شود، باید رنگ‌زدایی از هنگرها صورت پذیرد. فرآیند رنگ‌زدایی آویز به روش‌هایی ازجمله سوزاندن، استفاده از مواد شیمیائی خطرناک، چکش‌کاری و سند بلاست صورت می‌گیرد که نیازمند صرف هزینه و زمان زیادی می‌باشند و موجب تغییر شکل آویز می‌شوند. البته لازم به ذکر است از تجربیات ناموفق این شرکت استفاده از نوعی PVC به‌عنوان آویز بوده است که به سبب حرارت بالا، آویز PVC دچار تغییر شکل شده بودند، ضمناً در حال حاضر در شرکت متقاضی 5000 عدد آویز موجود است که این شرکت در نظر دارد از روش‌های جایگزین جهت رنگ‌زدایی آویزها یا ایجاد ویژگی رنگ‌ناپذیری برای آویز قطعات در کوره‌های رنگ استفاده نماید. تصویر زیر فرآیند رنگ‌پاشی قطعات را مشاهده می‌کنید:   لازم به ذکر اینکه در فرآیند جستجوی راه‌حل، شرکت متقاضی امکانات خود را در صورت لزوم در اختیار تیم‌های ارائه‌دهنده راهکار قرار خواهد داد و فناوران می‌تواند آزمون‌های موردنیاز را در محل شرکت انجام دهند. ضمناً طی زمان یک‌ماهه و بازدید از شرکت متقاضی، امکان یا عدم امکان پیاده‌سازی پیشنهادات جدید مشخص خواهد شد و در صورت تست موفقیت‌آمیز دستگاه طراحی‌شده، تجهیز خریداری می‌شود.

راهکار های پیشنهادی :

 • استفاده از پوشش‌های مناسب بر روی آویزها به‌منظور ایجاد ویژگی رنگ‌ناپذیری برای آویز قطعات در کوره‌های رنگ
 • استفاده از حلال رنگ تثبیت شده به‌جای سوزاندن هنگر (به‌شرط مقرون‌به‌صرفه بودن)
 • استفاده از آویزهای جدید (به‌شرط مقرون‌به‌صرفه بودن با توجه به آویزهای موجود و رعایت الزامات مدنظر)
 • استفاده از سایر روش‌های جایگزین جهت رنگ‌زدایی آویزها

راه‌حل‌ها و پیشنهادها غیر جذاب:

 • نیاز به تعویض آویز
 • استفاده از روش‌های سنتی در رنگ‌زدایی آویز نظیر سوزاندن، استفاده از مواد شیمیائی خطرناک، چکش‌کاری و سند بلاست

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

با توجه به تعداد بالای آویزهای موجود، به نظر می‌رسد خرید آویز جدید مقرون‌به‌صرفه نیست و پیشنهاد می‌شود پوششی روی آویزهای موجود اعمال شود که شرایط زیر را داشته باشد:
 • رنگ پودری الکترواستاتیک را جذب نکند.
 • پوشش اعمال‌شده باید قابلیت تحمل دمای 240 تا 260 درجه سانتی‌گراد (گاهی شش ساعت در این دما) را داشته باشند.
 • پوشش اعمال‌شده ضد خش باشد.

نوع همکاری مطلوب :

بر اساس پیشنهادها قابل‌ مذاکره می‌ باشد.

ارسال پاسخ :

تمامی پروپوزال‌ها باید تا تاریخ 1399/01/31 از طریق ایمیل Proposal@boomerangtt.com ارسال گردند. ارسال اسناد پشتیبان نظیر تصاویر محصول، نتایج تست، گواهی ثبت اختراع، مجوزها و تأییدیه‌های احتمالی، رزومه فرد یا شرکت پیشنهاددهنده و... در ارزیابی بهتر طرح شما مؤثر خواهد بود.