پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 • language
 • language
 • ورود/عضویت

بهبود فرایند رنگ‌پاشی شیرآلات بهداشتی

بهبود فرایند رنگ‌پاشی شیرآلات بهداشتی

 • شماره درخواست: RFP329901134
 • تاریخ اعلام: 1399/02/02
 • تاریخ انقضا: 1399/03/10

فرصت ها:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌ مذاکره خواهد بود.

میزان سرمایه گذاری:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌ مذاکره خواهد بود.

برنامه زمان بندی:

تماس جهت اطلاعات بیشتر:

۰۲۱۸۸۳۹۸۵۶۳ – ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۴۳

پست الکترونیک:

Proposal@boomerangtt.com

پیشینه مساله :

صنعت شیرآلات با پیشرفت روزافزون توانسته در واحدهای مسکونی و تجاری نقش خود را برجسته نماید. به‌طورکلی شیرآلات از مجموعه قطع و وصل‌کننده‌هایی تشکیل شده است که برای هدایت جریان در لوله‌ مورداستفاده قرار می‌گیرند. انواع مختلفی از شیرآلات ازجمله شیر پدالی، اهرمی و .... در بازار وجود دارند. شیرآلات پیشرفته توان ترکیب آب سرد و گرم و ارائه آب با دمای ایده‌ال و همچنین جلوگیری از هدررفت آب را دارند. در سال‌های اخیر شیرآلات ایرانی به یکی از صنایع پیشرو تبدیل شده‌اند و از نظر کیفیت و طراحی ظاهری پیشرفت قابل‌توجهی داشته‌اند و توان رقابت با محصولات خارجی را نیز دارند.     ماده اولیه مورد استفاده در شیرآلات، آلیاژ برنج است. برنج آلیاژی از مس و فلز روی می‌باشد که نسبت این دو ماده، تعیین‌کننده نوع آلیاژ خواهد بود. برنج کاربردهای خاصی دارد، از جمله رنگ طلایی آن که در دکوراسیون مطلوب می‌باشد و نیز در مغزی قفل زمانی‌که نیاز به اصطکاک کمی باشد. همچنین در صنعت شیرآلات بهداشتی که باید در برابر اکسایش مقاومت قابل‌توجهی نشان دهد. (برنج در برابر کدری و لکه مقاومت دارد، دیرتر اکسایش می‌یابد). همچنین مس داخل برنج به دلیل اثر اولیگودینامیک خاصیت میکروب‌زدایی دارد و به همین خاطر برنج کاربرد ویژه‌ای در دستگیره درب بیمارستان دارد. این شیرآلات از مواد اولیه استاندارد، شامل لوله و میله برنجی اکستروژن با روش تراشکاری کامل ساخته می‌شوند که به دلیل مهندسی بودن روش تولید، مواد اولیه مذکور از بافت یکسان، محکم، متقارن هندسی و آبکاری بدون موج در مقایسه با شیرآلات حاصل از ریخته‌گری برخوردار هستند. لازم به ذکر است آبکاری برنج با خلوص بالا صورت می‌گیرد.  

 1-مرحله پرداخت قطعات

مرحله بعد پرداخت‌کاری است که خود دارای دو مرحله سنباده‌زنی و پولیش می‌باشد. در مرحله سنباده‌زنی، سطوح قطعات ماشین‌کاری شده، توسط نوارهای چرخان سنباده ساییده می‌شوند تا پلیسه و ناهمواری سطح کار صاف و یکدست شود. در قسمت پولیش با مواد مختلف و واکس پولیش، سطح کار براق و صیقلی می‌شود تا آماده آبکاری شوند. مرحله پرداخت پیش‌نیاز مرحله رنگ‌پاشی است که باید سطوح قابلیت جذب رنگ داشته باشند.

پیش از رنگ‌پاشی، قطعات شستشو می‌شوند که تا سطوح عاری از گردوغبار و هرگونه چربی شوند. به این منظور در مرحله اول، قطعات به مدت چهار الی پنج دقیقه وارد چربی‌گیری می‌شوند سپس در دمای 60 درجه سانتی‌گراد (حداکثر 66) و به مدت چهار الی پنج دقیقه داخل وان اولتراسونیک باقی می‌مانند. در مرحله سوم نیز به مدت چهار الی پنج دقیقه وارد وان اسیدسولفوریک می‌شوند. در مرحله چهارم به مدت 4-5 دقیقه وارد آب مقطر داغ خواهند شد. در انتها نیز با آب مقطر معمولی شستشو می‌شوند. لازم است قطعات قبل از رنگ‌آمیزی خشک شوند، لذا در قفسه‌هایی با آویز فلزی آویزان می‌شوند و در کوره با دمای 100 درجه سانتی‌گراد و به مدت ده دقیقه خشک می‌شوند تا آماده فرایند رنگ‌پاشی شوند.

 

2-فرایند شستشو و خشک‌کردن شیرآلات

در فرآیند رنگ‌آمیزی پودری، پودر میکرونیزه شده را درون تفنگ پاشش می‌ریزند و با استفاده از جریان الکتریسیته، باردار می‌کنند. پودر باردار شده با کمک فشار هوا بر روی سطح پاشیده می‌شود. قطعه مورد نظر باید حتماً به‌وسیله آویز مخصوص به ارت متصل شود تا رنگ دارای پوشش استاندارد و یکنواخت در سطوح و لبه‌ها شود. در شیوه استفاده از تفنگ رنگی باید در نظر داشت که پودر خارج‌شده از تفنگ الکترواستاتیکی با سرعت پایین به سطح مورد نظر می‌رسد و عامل هدایت‌کننده پودر، آن را به سطح قطعه متصل به زمین می‌رساند.­ در ادامه و برای کامل شدن عمل رنگ‌کاری و تثبیت شدن رنگ، قطعات را درون کوره پخت رنگ قرار می‌دهند. کوره‌های پخت رنگ کوره‌هایی صنعتی هستند که رنگ در آن‌ها با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد به مدت 20-45 دقیقه پخته می‌شود، ضمناً قطعات flat زمان بیشتری در کوره قرار می‌گیرند. رنگ پخته‌شده، ضخیم و کاملاً یکدست خواهد بود، پوسته نمی‌شود و خراش برنمی‌دارد (مگر در شرایط خاص). همچنین در برابر تغییرات شیمیایی نیز مقاوم است. در مرحله مونتاژ، ملزومات شیرآلات اهرمی مورد تائید واحد کنترل کیفی پس از حک خوردن، مونتاژ، بسته‌بندی و شیرینگ می‌شود. سپس در کارتن‌های مورد نظر قرار داده شده و با گذر از آخرین مرحله تولید شیرآلات به دست مصرف‌کننده می‌رسند.  

3-فرایند رنگ‌پاشی قطعات

شرح مساله :

  در حال حاضر یک شرکت تولیدکننده در زمینه تولید شیرآلات بهداشتی توکار و روکار، به‌منظور ارتقای کیفیت محصولات با چالشی روبرو شده است⸵ فرایند رنگ‌پاشی قطعات شیرآلات یکی از مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین بخش‌های تولید است. مشکل موجود این است که گوشه‌های قطعات (بخصوص لبه‌های تیز سطوح تخت) پوشش مناسبی از رنگ را به خود نمی‌گیرد. یکی از موارد مهم برای این شرکت اندازه‌گیری ضخامت رنگ روی شیرآلات است. این نکته را باید در نظر گرفت که مزیت‌های رنگ پودری الکترواستاتیک نسبت به رنگ‌های سنتیِ مایع (پایه حلال) این است که در رنگ پودری نیازی به حلال نیست، رنگ پودری آلودگی کمتری ایجاد می‌کند و دوام بیشتری دارد. درواقع شناسایی بهترین نوع رنگ برای زیرلایه برنجی مدنظر است که در ادامه، آنالیز زیرلایه شمش برنجی اکسترود شده با استاندارد JIS H 3250 (به‌عنوان پوشش اولیه شیرآلات) ارائه شده است:   فرایند رنگ‌پاشی در این شرکت به‌صورت تجربی روی این آلیاژ صورت می‌گیرد، رنگ پودری الکترواستاتیک (سفیدِ شیریِ براق) حاوی پلی‌استر است که باید در دمای 200 درجه سانتی‌گراد و به مدت 20-45 دقیقه قرار گیرد. لازم به ذکر است با وجود مزایای این نوع رنگ‌پاشی و پخت در کوره، برخی سطوح خصوصاً در اقلیم مرطوب، پوسته می‌شوند و لبه‌ی تیز قطعات نیز رنگ را جذب نمی‌کنند. در ادامه نمونه قطعه با لبه تیز و نقشه مهندسی قطعه (از جنس برنج با وزن 0.84 کیلوگرم) با این مشخصات ارائه می‌گردد:

4- نمونه پیچیده‌ترین قطعه با لبه تیز با نقشه مهندسی آن

در حال حاضر شرکت متقاضی راه‌حلی برای حل این چالش به‌صورت مستقیم نداشته است، درنتیجه قسمت‌های تیز را پرداخت می‌نماید و آن‌ها را به حالت CURVE تبدیل می‌نماید که رنگ چسبندگی بهتری داشته باشد که البته این راه‌حل موقت است. به‌طورکلی نبود دستگاه و تجهیزات آزمایشگاهی جهت کنترل کیفیت و فرآیند رنگ‌پاشی سبب ایجاد ضایعات و استهلاک دستگاه‌ها و همچنین هدر رفت رنگ و درنهایت شکست محصول می‌گردد. در تصویر زیر فرآیند تولید شیرآلات بهداشتی را مشاهده می‌کنید:        

راهکار های پیشنهادی :

  (راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به راهکارهای زیر نخواهد بود.)
 • استفاده از رنگ محلول نانویی در فرایند پاشش رنگ الکترواستاتیک
 • پیشنهاد تجهیزات تست کیفی رنگ و کارشناسی مراحل آن
 • پیشنهاد دستگاهی برای اندازه‌گیری ضخامت رنگ

راه حل ها و پیشنهاد های غیر جذاب:

 
 • پرداخت قسمت‌های تیز و تبدیل آن‌ها به حالت Curve جهت ایجاد چسبندگی بهتر رنگ

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 
 • قابلیت پوشش‌دهی رنگ روی نقاط غیرمحدب و تیز (بررسی باید از نظر بار الکتریکی در این نقاط صورت گیرد)
 • قابلیت تنظیم سرعت دستگاه پیشنهادی با سرعت تولید (برای پیچیده‌ترین قطعه، 1 قطعه در ساعت)
 • پوشش‌دهی یکنواخت رنگ با ضخامت استاندارد (100 میکرون)

نوع همکاری مطلوب :

  بر اساس پیشنهادها قابل‌ مذاکره می‌ باشد.

ارسال پاسخ :

  تمامی پروپوزال‌ها باید تا تاریخ 10/03/1399 از طریق ایمیل Proposal@boomerangtt.com ارسال گردند. ارسال اسناد پشتیبان نظیر تصاویر محصول، نتایج تست، گواهی ثبت اختراع، مجوزها و تأییدیه‌های احتمالی، رزومه فرد یا شرکت پیشنهاددهنده و... در ارزیابی بهتر طرح شما مؤثر خواهد بود.  

چارچوب ارائه راه حل

شرح مساله