پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 • language
 • language
 • ورود/عضویت

تولـید درب کلاژوری پلاستیکی (قیف‌شـو)

تولـید درب کلاژوری پلاستیکی (قیف‌شـو)

 • شماره درخواست: RFP389904138
 • تاریخ اعلام: 1399/04/18
 • تاریخ انقضا: 1399/06/01

فرصت ها:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌ مذاکره خواهد بود.

میزان سرمایه گذاری:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌ مذاکره خواهد بود.

برنامه زمان بندی:

تماس جهت اطلاعات بیشتر:

۰۲۱۸۸۳۹۸۵۶۳ – ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۴۳

پست الکترونیک:

Proposal@boomerangtt.com

پیشینه مساله:

  ظهور انقلاب صنعتی تحولی شگرف در نظام تولید کالا ایجاد کرد به‌طوری که کالاهای صنعتی گوناگونی به بازار عرضه شدند. تنوع محصولات و رقابت موجود در بازار، بسته‌بندی محصولات را نیز دستخوش تغییر کرد. اهمیت بسته‌بندی به جایی رسید که شرکت‌های تولیدی بودجه جداگانه‌ای را برای بسته‌بندی محصولات تخصیص دادند. نیاز به ارتقا کیفیت بسته‌بندی منجر به پیدایش و توسعه ظروف فلزی گردید. از اوایل قرن بیستم نیز برای ساخت، پر کردن و بستن درب قوطی‌های فلزی از ماشین‌آلات مدرن استفاده شد. مهم‌ترین هدف بسته‌بندی محصولات، افزایش طول عمر نگهداری محصولات و همچنین تسهیل عرضه آن به بازار است.  

تصویر 1: نمونه درب قوطی فلزی گرد به همراه درب کلاژوری پلاستیکی (قیف‌شو)

امروزه بسیاری از کارخانه‌ها برای ارائه محصولات شیمیایی، غذایی و روان‌کننده از قوطی فلزی استفاده می‌کنند که جایگزین مناسبی برای ظروف پلاستیکی و کم‌دوام هستند. در واقع قوطی فلزی یکی از پر مصرف‌ترین دسته مصنوعات فلزی است که در انواع گرد و چهارگوش تولید می‌شود. قوطی چهارگوش به دلیل برخورداری از چهار گوشه، بسته‌بندی و حمل‌ونقل ساده‌تری دارد و حتی در چیدمان ویترین و انبار فضای کمتری را به خود اختصاص می‌‌دهد. درب قوطی فلزی در رده محصولات غذایی و شیمیایی به این منظور استفاده می‌شوند که هوا با محصولات ارتباط نداشته باشد. به‌طور عمده برای انواع روغن (خوراکی، نباتی و خودرو) از درب‌های فشاری و قیف‌شو استفاده می‌شود.

تصویر 2: انواع درب برای قوطی‌های فلزی؛ فشاری، پیچی، تلسکوپی و قیف‌شو

  هر درب قیف‌شو شامل سه بخش درب، رینگ فلزی و قیف‌شوی سفید رنگ می‌باشد که روی دهانه قوطی فلزی قرار می‌گیرد و دارای چرخ‌دنده‌هایی است که از باز شدن پوسته درپوش جلوگیری می‌کنند. سوپاپ کشویی یکپارچه که درپوش را آب‌بندی می‌کند، برای این درب پیچی در نظر گرفته شده است. با شکست پل و گرفتن دستگیره می‌توان این سوپاپ کشویی را خارج کرد که منجر به تخلیه دقیق مایع در فاصله مشخص بعد از باز کردن پلمپ می‌شود.

تصویر 3: سه بخش درب کلاژوری پلاستیکی (قیف‌شو)؛ درب، رینگ فلزی و قیف‌شو

 

شرح مساله:

شرکت متقاضی تولیدکننده بیش از 50 نوع قوطی برای بسته‌بندی محصولات از 100 گرم تا 35 کیلوگرم است که با تیراژ 500هزار عدد قوطی در روز در زمینه بسته‌بندی محصولات نفتی و صادرات بسیاری از محصولات صنایع داخلی به کشورهای منطقه فعالیت می‌نماید. تولیدات شرکت شامل قوطی چهارگوش (کتابی و مکعبی) و قوطی گرد از قطر 63 تا 275 میلی‌متر است. لازم به ذکر است ظرفیت تولید قوطی‌های دارای قیف‌شو  100 هزار عدد در روز می‌باشد. در حال حاضر این شرکت در زمینه تولید درب‌های کلاژوری پلاستیکی (قیف‌شو) به روش تزریق برای محصولات شیمیایی، غذایی و روان‌کننده فعالیت می‌کند که پیش از این از ترکیه و چین وارد می‌شد. قیف‌شوی مورد استفاده در این شرکت پس از مدتی استفاده و باز و بسته شدنِ مداوم، دچار ترک می‌گردد که هنگام تخلیه مواد داخل ظرف از محل ترک، روغن به بیرون نشت می‌کند.

تصویر 4: بخش قیف‌شوی نمونه درب کلاژوری

در حال حاضر واردات مواد اولیه از خارج امکان‌پذیر نیست. نمونه قیف‌شوی وارداتی (مواد اولیه صد در صد وارداتی هستند) از کیفیت مطلوبی برخوردار است که بایستی آنالیز شود و بر اساس آن با مواد تولید داخل جایگزین شود. در حال حاضر این شرکت برای تولید درب‌های قیف‌شو  از فرمول زیر استفاده می‌کند: 66/41 درصد از EVA كره‌اي 66/41 درصد از مواد ٠٢٠ (پلی‌اتیلن LF0200 : پلی‌اتیلن سبک گرید فیلم با چگالی بین ۹۱۰/۰ تا ۹۲۵/0) 66/16 درصد از مواد ليزخور مستربچ (مواد لیزخور باعث می‌شوند در نایلون‌های بسته‌بندی درب کیسه به‌راحتی باز شود و به هم نچسبد همانند تالک سیلیکا و آمید)   اتیلن وینیل استات یا EVA کوپلیمری ساخته شده از اتیلن و وینیل استات است که انواع آن بر اساس درصد وزنی وینیل استات موجود به سه دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول نوعی از پلی‌اتیلن است که دارای حدود 4% وینیل استات بوده و در اصطلاح به آن پلی‌اتیلن اصلاح‌شده با وینیل استات گفته می‌شود. این ماده که به‌طورکلی غیر سمی است به دلیل انعطاف‌پذیری و براق بودن برای تولید فیلم مناسب است. دسته دوم کوپلیمرهایی هستند که درصد وزنی وینیل استات موجود در آنها بین 4 تا 30 درصد بوده و نوعی ترموپلاستیک الاستومر محسوب می‌شوند. نوع دیگر این مواد دارای بیش از 40 درصد وینیل استات  هستند که به عنوان لاستیک اتیلن وینیل استات شناخته می‌شوند. البته با فرمولاسیون فوق هنوز مشکل ترک کاملاً رفع نشده است و نیاز است قیف‌شویِ تولیدی نرم‌تر باشد. ترکیب مواد مورداستفاده باید در مقابل مواد شیمیایی تینر، ضد یخ و مواد غذایی مقاوم باشد و گرید غذایی نیز معرفی گردد. هنگام تزریق مواد اولیه قیف‌شو باید تغییر ضخامت و ابعاد در حد صفر باشد، یکنواختی ضخامت مهم است و اینکه بدون ترک باز و بسته شود. جنس رینگ فلزی مورد استفاده در این درب قلع اندود است و اِستاپری در انتهای قیف و در درب بالایی وجود دارد. درب قرمز رنگ (در تصویر 1 و 5 قابل مشاهده است) از بخش پلاستیکی محافظت می‌کند و سپس پلمب بخش قیف‌شو باز می‌شود. این بخش می‌تواند با فشار دادن و اصطلاحاً دنده شدن به حالت اولیه خود برگردد. شایان ذکر است قیف‌شوی مورد نظر در صورت باز و بسته شدن تا صد دفعه نیز نباید دچار ترک شود و بسیار راحت این کار صورت گیرد.

تصویر 5: باز و بسته نمودن درب کلاژوری پلاستیکی (قیف‌شو)

پرداخت هزینه به پیمانکار بابت فرمولاسیون و خدمات درخواستی در صورت تأمین محصول نهایی توسط کارفرما صورت می‌گیرد (نمونه اولیه قابل دریافت است). در تصویر زیر فرآیند تولید درب کلاژوری پلاستیکی (قیف‌شو) را مشاهده می‌کنید:

تصویر 6: شماتیک روش تولید درب کلاژوری پلاستیکی (قیف‌شو)

راهکار های پیشنهادی:

 • ارائه فرمولاسیون برای تولید قیف‌شو به روش تزریق با ویژگی‌های موردانتظار
 

راه حل ها و پیشنهاد های غیر جذاب:

 • وابستگی به مواد اولیه وارداتی یا افزایش غیرمتعارف قیمت تمام شده تولید

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 • ظرفیت تولید قوطی‌های دارای قیف‌شو؛ 100 هزار عدد در روز
 • قیمت تمام شده هر درب پلاستیکی با وزن 7 گرم؛ 1600 ریال
 • قطر بيروني بالاي قیف‌شو در بازه ٤٥.٥ تا ٤٥.٩ میلی‌متر
 • قطر لبه بيروني رينگي قلع اندود در بازه ٤٦.٨ تا ٤٧.١ میلی‌متر
 • قطر لبه بيروني درب قیف‌شو (رنگي) در بازه ٤٤.٥ تا ٤٥.٤ میلی‌متر
 • عدم ایجاد ترک در درب‌های قیف‌شو حداقل تا صد دفعه باز و بسته شدن
 • نرمی و قابلیت باز و بسته شدن نمونه متناسب با نمونه وارداتی
 • قابلیت تولید برای گرید غذایی

نوع همکاری مطلوب:

بر اساس پیشنهادها قابل‌مذاکره می‌باشد.

ارسال پاسخ:

تمامی پروپوزال‌ها باید تا تاریخ 1399/06/01 از طریق ایمیل Proposal@boomerangtt.com ارسال گردند. ارسال اسناد پشتیبان نظیر تصویر محصول، نتایج تست، گواهی ثبت اختراع، مجوزها و تأییدیه‌های احتمالی، رزومه فرد یا شرکت پیشنهاددهنده در ارزیابی بهتر طرح شما مؤثر خواهد بود.    

شرح مساله

چارچوب ارائه راه حل