پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 • language
 • language
 • ورود/عضویت

فیلم‌ آنتی فاگ (ضدبخار و رطوبت)

فیلم‌ آنتی فاگ (ضدبخار و رطوبت)

 • شماره درخواست: RFP079901135
 • تاریخ اعلام: 1399/02/19
 • تاریخ انقضا: 1399/03/20

فرصت ها:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌ مذاکره خواهد بود.

میزان سرمایه گذاری:

براساس پیشنهاد‌ها قابل‌ مذاکره خواهد بود.

برنامه زمان بندی:

تماس جهت اطلاعات بیشتر:

۰۲۱۸۸۳۹۸۵۶۳ – ۰۲۱۸۸۳۹۸۵۴۳

پست الکترونیک:

Proposal@boomerangtt.com

پیشینه مساله:

امروزه تولیدات و محصولات فروشگاه‌ها از مواد غذایی تا وسایل مربوط به خانه و ... در بسته‌بندی پلیمری پلاستیکی به مشتریان ارائه می‌شوند. فیلم‌های لمینیتی و ترکیبی با روش‌‌های مختلف بسته‌بندی برای خریداران و مصرف‌کنندگان جذابیت و انگیزه خرید ایجاد می‌کنند. بسته‌بندی پلیمری که در زیرشاخه بسته‌بندی نایلونی دسته‌بندی می‌شود، انعطاف‌پذیری خوبی دارد با وزن کمی تولید می‌شود و می‌تواند در کاهش هزینه تولید تا حمل‌ونقل تأثیر چشم‌گیری داشته باشد. امروزه پیشرفت در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی، اغذیه حیوانات و محصولات کشاورزی سرعت قابل‌توجهی داشته‌ و راه‌اندازی خطوط تولید در زمینه بسته‌‌بندی انواع مایعات، میوه و وعده‌های غذایی به توسعه بسته‌بندی پلیمری کمک نموده است. ازجمله مزایای بسته‌بندی این است که از ورود ترکیبات مضر جلوگیری می‌کند. هرچند از نظر سلامت غذایی، جنس مواد بسته‌بندی نیز حائز اهمیت است، واکنش بسته‌بندی و ترکیبات خارجی مانند پایدارکننده در ساختار پلاستیک، بسته به ماده غذایی می‌تواند بر ویژگی‌های آن مؤثر باشد و درواقع ماهیت ماده غذایی را به شکل مستقیم یا غیرمستقیم با توجه به زمان و دمای واکنش تغییر دهد.

  یکی از مشکلاتی که در صنعت بسته‌بندی وجود دارد، جمع شدن آب به‌صورت قطرات کوچک بر سطح فیلم پلیمری یا به‌اصطلاح تشکیل "مه" است. این مه زمانی رؤیت می‌شود که دمای اطراف فیلم پلیمری تا نقطه شبم سرد شود و درنتیجه بین لایه داخلی و خارجی فیلم اختلاف دما وجود داشته باشد. میزان بروز این پدیده به رطوبت نسبی هوایِ اطراف و دمای فیلم پلیمری بستگی دارد. وقوع مه در بسته‌بندی مواد غذایی عمدتاً زمانی مشاهده می‌شود که در یخچال و فریزر با دمای پایین و رطوبت نسبی بالا نگهداری شوند. قطرات آب در لایه داخلی بسته‌بندی، علاوه بر اینکه موجب از بین رفتن شفافیت بسته‌بندی و درنتیجه کاهش دید محتویات داخل آن برای مصرف‌کننده می‌شود، بر کاهش کیفیت غذا نیز مؤثر است. در صنعت کشاورزی نیز تشکیل مه مانع دریافت نور کافی به گیاهان و درنتیجه کاهش رشد گیاهان و کیفیت محصول می‌شود. در بعضی موارد حتی از بین رفتن بافت گیاهان مشاهده شده است.

  امروزه مواد مختلف با خاصیت ضد مه‌گرفتگی، جهت تولید فیلم و جلوگیری از ایجاد بخار و رطوبت در لایه داخلی بسته‌بندی مواد غذایی و پوشش‌های گلخانه‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرند که در محصولات  PP (پلاستیک پلی‌پروپیلن (Polypropylene))، PE  (پلی‌اتیلن)، فيلم‌هاي نازک، فیلم‌های کشاورزی، فیلم‌های معمولی و ضخیم کاربرد دارند. پلی‌پروپیلن از خانواده پلاستیک‌های ترموپلاست (گرمانرم) است. بدین مفهوم که با دریافت گرما، نرم‌تر می‌شود؛ بنابراین در زمان تزریق درون قالب، لازم است که بدنه قالب توسط المنت‌های حرارتی گرم گردد تا مذاب، جریان یابد و سپس با عبور سیال خنک‌کننده در بدنه قالب، بدنه تزریق‌شده، سخت گردد و درنهایت از قالب جدا گردد. این پلاستیک، به‌صورت معمول، توانایی تحمل حرارت تا 110 درجه سانتی‌گراد را دارا است و دمای ذوب آن بیش از 160 درجه سلسیوس می‌باشد. درصورتی‌که از ترکیبات ضد مه استفاده شود، انرژی سطحی فیلم تا جایی افزایش می‌یابد که با انرژی سطحی قطرات آب به تعادل می‌رسد و منجر به کاهش زاویه تماس مایع و سطح جامد (لایه)، تسهیل ادغام قطرات آب مجاور با همدیگر و درواقع تشکیل لایه پیوسته و نازک آب روی فیلم شود. وجود این لایه مانع چکه کردن قطعات بزرگ به پایین می‌شود. همچنین کاهش بازتاب نور برخوردی در داخل قطرات آب موجود در این لایه، موجب شفافیت فیلم پلاستیکی می‌شود. بررسی خاصیت ضد مه‌گرفتگی در فیلم‌های تولیدی در آزمون مه سرد (cold fog) در دمای 23 درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی 50 درصد صورت می‌گیرد. از نکات مهمی که باید در استفاده از افزودنی‌های با خاصیت مذکور در نظر گرفت، قابل‌استفاده بودن روی ظرف بسته‌بندی آن در انواع PP، پلی بوتادین و پلی‌اتیلن است. از دیگر مشخصات فیلم بسته‌بندی ایده‌آل می‌توان به شفافیت بسته‌بندی و رؤیت مواد داخل آن، تاریخ انقضاء و همچنین سهولت باز کردن انواع بسته‌بندی و پوشش خوراکی اشاره کرد، لازم به ذکر است در هفتاد درصد موارد دشواری باز کردن محصول با نارضایتی مشتریان همراه بوده است.

 

شرح مساله:

یک شرکت فعال در زمینه بسته‌بندی مواد غذایی، متقاضی فیلم‌های آنتی فاگ (ضد بخار و رطوبت) می‌باشد. شرکت‌های بسته‌بندی تمایل دارند جنس فیلم و ظروف بسته‌بندی یکسان باشند که درز‌گیری (seal) به‌طور کامل صورت گیرد. طیف وسیعی از ظروف بسته‌بندی در ایران از جنس PP، به‌عنوان یکی از پرکاربردترین مواد در صنایع (ازجمله شرکت متقاضی) می‌باشد که علاوه بر کاربرد وسیع در طراحی محصول، در زمینه تولید بسته‌بندی نیز مورداستفاده واقع می‌گردند. لازم به ذکر است که ترجیح بر این است جنس فیلم نیز PP باشد. در حال حاضر از ظروف با تکنولوژی IML (برچسب‌زنی درون قالب و هم‌زمان با تولید ظرف) نیز استفاده می‌شود که با PP چسبندگی خوبی ایجاد می‌کنند. در بازار فعلی دو نوع فیلم با این خاصیت وجود دارند که نوع اول (اصطلاحاً barrier) کاملاً نفوذناپذیر هستند و درزگیری به‌طور کامل صورت می‌گیرد. واردات این نوع فیلم از چند شرکت خارجی مانند شرکت مولتی وک آلمان صورت می‌گیرد. فیلم‌های نوع دوم نسبت به آب نفوذناپذیر هستند، هرچند نسبت به رطوبت و هوا نفوذپذیر می‌باشند که در این موارد سبزیجات داخل این نوع بسته‌بندی به دلیل نفوذ هوا، تعریق دارند.  

تصویر 1-ساختار چندلایه فیلم آنتی فاگ در شرکت مولتی وک

  برای تولید فیلم با خاصیت ضد مه‌گرفتگی نیاز به یک ماده افزودنی خاص می‌باشد که در حال حاضر این افزودنی در کشور تولید نمی‌شود، اما فیلم‌های معمولی (نوع دوم) وجود دارد. درنتیجه مجموعه‌های پلیمری و شیمیایی می‌توانند با تولید این ماده‌ی افزودنی کمک بسیار زیادی به صنعت بسته‌بندی در کشور نمایند. بعضی از شرکت‌های پلیمری و مجموعه‌های تولیدکننده فیلم ادعا می‌کنند که توانایی تولید این محصولات را دارا می‌باشند. در حال حاضر از فرمول ترکیبی زیر تحت تائید سازمان غذا و دارو برای بسته‌بندی روی ظروف استفاده می‌شود:
 1. لایه اول:
پلی‌پروپیلن از نوع کو پلیمر 96 درصد آنتی بلوک بر پایه pp 4 درصد
 1. لایه دوم:
پلی‌پروپیلن از نوع کو پلیمر 96 درصد آنتی استاتیک و اسلیپ بر پایه pp 4 درصد
 1. لایه سوم:
پلی‌پروپیلن از نوع هموپلیمر 73 درصد پرکننده پلیمری (کربنات کلسیم) بر پایه pp 20 درصد آنتی استاتیک و اسلیپ بر پایه pp 4 درصد پرکننده پلیمری (تیتانیوم دی‌اکسید) بر پایه pp  3 درصد
 1. لایه چهارم:
پلی‌پروپیلن از نوع همو پلیمر 98 درصد آنتی استاتیک و اسلیپ بر پایه pp 2 درصد
 1. لایه پنجم:
پلی‌پروپیلن از نوع کو پلیمر 96 درصد آنتی بلوک بر پایه pp 4 درصد یکی از چالش‌های پیش رو برای تولید این فیلم، پدیده شکست مذاب حین تولید و ناپایداری روی سطح محصول و در نتیجه ایجاد بخار زیر لایه است. برخی افزودنی‌ها به این منظور استفاده می‌شوند که به فرایندپذیری انواع لاستیک گرمانرم کمک می‌کنند. در این چالش باید به این نکته اشاره کرد که در بیش از ده شرکت بسته‌بندی با نیاز روزانه پنج‌تن در روز نیاز به این محصول احساس می‌شود و برآورد می‌شود در کشور سالانه 500 هزار متر از این فیلم موردنیاز باشد. در تصویر زیر فرآیند بسته‌بندی شرکت متقاضی را مشاهده می‌کنید: لازم به ذکر اینکه در فرآیند جستجوی راه‌حل، شرکت متقاضی از ارتباط شرکت فناور با شرکت‌های تولیدکننده فیلم آنتی فاگ حمایت می‌نماید.  

راهکار های پیشنهادی:

 • تولید مواد اولیه فیلم از جنس PP با خاصیت ضد مه‌گرفتگی

محدودیت‌های موجود:

 • در دسترس نبودن مواد اولیه
 • بالا بودن هزینه واردات
 

راه حل ها و پیشنهاد های غیر جذاب:

 • تولید فیلمی که بخار و رطوبت بگیرد.

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 • تولید فیلم غیرقابل نفوذ، شفاف، با خاصیت ضد مه‌گرفتگی و ظاهری مطلوب
 • خنثی بودن جنس فیلم (در تماس با مواد غذایی هیچ واکنش یا اثری بر روی ماده غذایی باقی نگذارند.)
 • رعایت استانداردهای غذایی
 • ظرفیت تولید/تحویل 5 تن فیلم بسته‌بندی برای شرکت متقاضی
 • رول فیلم با عرض 42 سانتی‌متر (متناسب با دستگاه بسته‌بندی)
 • فیلم با ضخامت 61 میکرون ± 1.5 %
 • برخورداری از استحکام کششی و کرنش نقطه شکست مناسب
 • نفوذپذیری نسبت به اکسیژن کمتر از    2          cm3/m2d bar
 • نفوذپذیری نسبت به نیتروژن کمتر از    1          cm3/m2d bar
 • نفوذپذیری نسبت به دی‌اکسید کربن کمتر از   6  cm3/m2d bar
 • نفوذپذیری نسبت به بخارآب کمتر از    7          g/m2d bar
 • محدوده دمای درزگیری (sealing) 165 تا 210 درجه سانتی‌گراد با جرم ‌‌ 46 g/m2  (استاندارد برند Multivac)

نوع همکاری مطلوب:

بر اساس پیشنهادها قابل‌مذاکره می‌باشد.

ارسال پاسخ:

تمامی پروپوزال‌ها باید تا تاریخ 1399/03/20 از طریق ایمیل Proposal@boomerangtt.com ارسال گردند. ارسال اسناد پشتیبان نظیر تصاویر محصول، نتایج تست، گواهی ثبت اختراع، مجوزها و تأییدیه‌های احتمالی، رزومه فرد یا شرکت پیشنهاددهنده و... در ارزیابی بهتر طرح شما مؤثر خواهد بود.    

شرح مساله

چارچوب ارائه راه حل